Specjalnie dla Was stworzyliśmy zakładkę blog, w której znajdziecie wiele informacji na nurtujące pytania oraz inspiracji, mające pomóc w stworzeniu ogrodu idealnego dla każdego.

wtorek, 21 lutego 2017

Koszenie trawnika

Wielkimi krokami zbliża się wiosna, dlatego też powiemy jak przygotować trawnik by cieszył nasze oko i budził zazdrość sąsiada przez cały rok. Powszechnie uważa się, że trawnik to część ogrodu, o którą łatwo zadbać – niestety to mylna teza. Na szczęście coraz więcej właścicieli trawników zdaje się o tym pamiętać. Aby nasz trawnik wyglądał dobrze przez cały rok należy wykonywać szereg zabiegów w tym niezbędny a jednocześnie najczęstszy z nich – koszenie.

Otóż, należy pamiętać by trawnik kosić na odpowiednią wysokość a kosiarka miała ostry nóż. Koszenie trawnika na odpowiednią wysokość zwiększy gęstość i jego wilgotność utrzyma się dłużej a dodatkowo chwasty będą miały mniejsze szanse na rozrost. Bez względu na to czy jest to trawnik z siewu czy z rolki powinno się go kosić na optymalną wysokość 4,5 cm – 5 cm, zdecydowanie nie krócej niż 3,5 cm! Zaleca się również by w miejscach bardziej zacienionych,  najczęściej poddanych intensywnemu użytkowaniu zwiększyć wysokość koszenia nawet do 6 cm.

Zadbajmy również o nasz sprzęt. Szczególnie ważnym jest by pamiętać, że tępy nóż uszkodzi trawę szarpiąc ją a nie tnąc co zwiększy jej podatność na różnego rodzaju choroby. Na zimę powinniśmy zadbać o odpowiednią konserwację. W sezonie również warto sprawdzać stan ostrzy, szczególnie jeśli w naszym ogrodzie znajdują się różne kamienie, piach czy inne elementy, które podczas zabiegu mogły uszkodzić nóż.

Podsumowując, najczęstsze błędy jakie pojawiają się przy koszeniu trawnika:

  • koszenie trawy bardzo krótko, by szybko nie odrosła jest zgubne. Osłabia trawnik i powoduje, że jego korzenie rosną płytko, dzięki czemu zwiększa się szansa chwastów na szybki rozrost.
  • pozwalanie, aby trawa rosła wysoko i jednorazowe cięcie jej bardzo nisko – rzadkie koszenie. Kurczą się korzenie trawy a sama murawa jest znacznie słabsza.
  • ścinanie trawy o więcej niż 1/3 jej wysokości. Osłabia stan trawnika i zmniejsza głębokość korzeni.
  • tępe ostrza kosiarki. Szarpią źdźbła trawy zamiast ją ścinać.

Podczas koszenia zwracamy uwagę ,by koła kosiarki prowadzić po już skoszonym trawniku. Mamy wtedy pewność, że trawnik skosimy dokładnie, nie pozostawiając żadnego źdźbła.