RENOWACJA OGRODÓW

Renowację ogrodu rozumiemy jako przywrócenie do stanu z czasów jego świetności z możliwością wprowadzenia delikatnych zmian dla jego uatrakcyjnienia. Głównym celem jest zatem przywrócenie ładu. Dzieje się tak, ponieważ ogród jest miejscem tętniącym życiem, które cały czas się zmienia i dojrzewa. Jeśli nie zajmujemy się odpowiednią pielęgnacją na co dzień zmieni się nie do poznania.

Po latach niektóre elementy ogrodu mogą wymagać poprawek czy nawet kompleksowego odświeżenia. Renowacja ogrodu często wiąże się z karczowaniem starych krzewów i wsadzaniem nowych, mocną przycinką i prześwietleniem drzew, którym nie brakuje suchych, połamanych czy wybujałych gałęzi. Jednym słowem rośliny wymagają „okiełznania” i doprowadzenia ich do właściwej formy. W ogrodach, których właściciele nie mogli poświęcić zbyt wiele czasu na pielęgnację często występuje problem ze słabą kondycją trawnika. Wbrew ogólnie panującej opinii bywa on najcięższą w utrzymaniu częścią ogrodu. Wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych: regularnego i częstego koszenia, podlewania, nawożenia, wertykulacji, aeracji, czasem oprysków chemicznych, a na tym się nie kończy długa lista prac. Nic dziwnego, że trawnik jako pierwszy woła o pomoc ogrodnika.

Pozostałe elementy ogrodu, najczęściej małej architektury po latach niejednokrotnie wymagają odnowy. Drewniane tarasy, altany, kratki na pnącza czy pergole nie konserwowane co roku pod wpływem warunków atmosferycznych i ciężaru roślin niszczą się i ulegają rozkładowi. W porę reagując można uratować konstrukcję poprzez odpowiednie zabiegi renowacyjne. Wobec zmieniających się potrzeb użytkowników ogrodu, nie spełniające już swej funkcji elementy np. piaskownica czy też cały plac zabaw śmiało można zdemontować i zamienić na miejsce wypoczynku dla dorosłych, miejsce na grilla czy dodatkową rabatę. Możliwości jest wiele, wszystko zależy od obecnego podziału stref użytkowych oraz indywidualnych potrzeb.

Przeprowadzając renowację ogrodu, często spotykamy się z prośbą o wprowadzenie dodatkowych roślin. W końcu czym byłby odnowiony ogród bez świeżych nasadzeń, które ożywiają i wprowadzają nową energię do naszej zielonej oazy? Najczęściej uzupełnienia wymagają najniższe piętra roślin czyli byliny i krzewinki. Zmieniając nieco charakter ogrodu można pokusić się o zupełnie nowe, rozbudowane kompozycje na przykład w pobliżu tarasu subtelnie go osłaniając.
W parze najczęściej idą prace związane z wymianą podłoża rabat. Nie rzadko jest to wyłożenie agrowłókniny ograniczającej rozwój chwastów oraz umożliwiającej ściółkowanie dowolnym materiałem, która po latach ulega swojego rodzaju rozkładowi i dlatego wymaga wymiany. Gdy rabata była wyściółkowana różnego rodzaju grysem czy żwirem a nie znajdowała się tam wcześniej agrowłóknina najczęściej zmieszał się on z ziemią co wymaga oczyszczenia i dosypania nowego.
Z kolei kora sosnowa jest materiałem organicznym, który ulega rozkładowi, może wysychać i kurczyć się lub gnić w miejscach nadmiernie wilgotnych, dlatego też uzupełniamy ją regularnie po każdej ziemie a tym bardziej podczas wykonywanych prac renowacyjnych.