Projektowanie ogrodu rozpoczyna się jeszcze przed postawieniem pierwszej kreski czy to na kartce papieru, czy w programie komputerowym. Sam proces nie trwa kilka dni lecz by powstał dobry projekt potrzeba więcej czasu.

Pamiętamy, że ogród to miejsce, gdzie możemy uciec od codziennych trosk i zmartwień ciesząc się bliskim kontaktem z naturą. Pierwszy krok do wymarzonego ogrodu to dobrze dopracowany projekt. Powinien on być dostosowany do naszych potrzeb i oczekiwań, uwzględniając istniejące warunki, eksponować walory miejsca oraz cieszyć różnorodną i zmieniającą się w ciągu roku roślinnością. Projekt ogrodu powstaje przy ścisłej współpracy architekta krajobrazu z klientem, dlatego też możemy zapewnić, że projektowany ogród będzie spełniał wszystkie, nawet najbardziej nietypowe wymagania przyszłego użytkownika. Indywidualne podejście do każdego zadania połączone z pasją tworzenia, branżową wiedzą oraz doświadczeniem gwarantuje zadowolenie każdego klienta.

Jeszcze przed faktycznym projektowaniem omawiamy plan działania z klientem, słuchamy jaką ma wizję, zadajemy własne pytania, a czasem nawet obserwujemy wystrój domu by lepiej wyczuć jego styl. W kolejnym kroku sprawdzamy jakość gleby i spisujemy istniejące rośliny, dokonujemy pomiarów – tworzymy inwentaryzację. Często już podczas wizyty pojawiają się pierwsze wizje poszczególnych części ogrodu. Dopiero mając pełen wachlarz informacji możemy skupić się na rysowaniu.

Każdy projekt jest tworzony w kilku etapach. Pierwszym z nich jest wydzielenie w ogrodzie na planie rzutu, części funkcjonalnych oraz rabat i ścieżek. Poza rzutem podstawowym przedstawiamy wizję w bardziej przyswajalny sposób jakim jest widok izometryczny. Tak tworzymy pierwszy zarys nowego ogrodu. Po akceptacji pomysłu w rabatach i poza nimi pojawiają się elementy małej architektury jak altana, trejaż czy piaskownica dla dzieci. W kwietnikach i rabatach wrysowujemy rośliny odpowiednio dobrane do warunków i preferencji a ścieżki nabierają struktury poprzez dobranie odpowiedniego materiału. Ogród a w zasadzie wizja ogrodu nabierają życia i kolorów. Jest to drugi etap, w którym przedstawiamy ponownie rzut podstawowy tym razem jednak dodatkowo uzupełniony o rośliny i małą architekturę ich rozmieszczenie i docelowy wygląd. Po kolejnej akceptacji pozostaje nam już tylko stworzenie odpowiedniej wizualizacji dla pełnego oglądu. Wtedy też wybieramy konkretne materiały z jakich powstaną poszczególne elementy w tym wybór ściółki na rabatach czy rodzaj drewna na tarasie. Tak powstały projekt koncepcyjny, spełnia wszystkie potrzeby by móc wyobrazić sobie jak będzie wyglądał nasz ogród w przyszłości, my zajmiemy się wprowadzeniem planu w życie.

Jeśli jednak zdecydują się Państwo zbudować ogród samodzielnie proponujemy projekt wykonawczy wraz z rysunkami technicznymi i ewentualnym projektem nawadniania. Projekt taki jest rozszerzony o plansze, które przedstawiają: dokładne wymiarowanie całego ogrodu, rysunki techniczne małej architektury, projekt nawadniania i projekt oświetlenia, ponadto projekt wykonawczy zawiera opis roślin i informację jak się nimi zająć przez pierwszy sezon. Teraz już tylko od Państwa zależy na jaki projekt się zdecydować i czy założyć ogród samodzielnie, czy skorzystać z fachowej pomocy.

Dlaczego my?

  • projekty są dopasowane do indywidualnych wymagań klienta
  • do każdego projektu podchodzimy z pełnym zaangażowaniem
  • gwarantujemy nieszablonowe rozwiązania
  • korzystamy z najnowszych trendów

Projektujemy

  • ogrody prywatne w dowolnym stylu wybranym przez klienta
  • zieleń we wnętrzach
  • tereny wokół firm
  • tereny osiedlowe
  • parki, skwery
  • patia, tarasy
  • małą architekturę

Projektowanie

PROJEKTOWANIE OGRODU to-w dużej mierze-rozwiązywanie problemów organizacji przestrzeni: gdzie poprowadzić ścieżkę, czy taras ma być w cieniu, czy w słońcu, jak połączyć miejsce zabaw dla dzieci z resztą ogrodu. Jednakże mimo wagi tych czynności, istota dobrze zaprojektowanego ogrodu kryje się w czymś innym. To właśnie związek pomiędzy ogrodem a jego otoczeniem powinien przenikać każdy aspekt dobrego projektu.” – John Brookes