GABIONY

Co to właściwie jest Gabion – element budowlany najczęściej służący do wzmocnienia skarpy, nasypu ziemnego czy brzegu rzeki. Ma głównie formę prostopadłościennego kosza wykonanego z prętów i stalowej siatki. Często używany też jako ozdobny element architektoniczny, również w budownictwie drogowym i wodnym. Obecnie kosze gabionowe do produkcji, których w miejsce stalowych drutów, używa się poziomego ceownika stosuje się do produkcji ogrodzeń gabionowych lub nawet elementów małej architektury jak ławka, stół, donica czy stacjonarny grill. Takie rozwiązanie sprawia, że kosze są dużo sztywniejsze a przez to znajdują więcej zastosowań.

Gabiony są coraz popularniejszym rozwiązaniem w ogrodzie. Stosunkowo nowy dizajn (ang. design) przyciąga oczy i doskonale komponuje się zarówno z nowoczesną jak i stylową architekturą. Standardowy gabion stosowany jako ogrodzenie ma szerokość 20-30cm. Używana przez nas technologia pozwala na zwężenie ogrodzenia do 10cm i zaoszczędzeniu ok. 40% kosztu m. in. ze względu na 2-3 krotnie mniejsze zużycie kamienia. Dużą korzyścią takiego rozwiązania jest jego ażurowa budowa, umożliwiająca delikatny przepływ powietrza przez ścianę. Nie tworzy się wir powietrzny tuż przy niej jak to jest w przypadku standardowych ogrodzeń. Często spotykamy się z coraz bardziej wymyślnymi rozwiązaniami. Mogą to być panele gabionowe przeplatane z innymi np. drewnianymi lub po prostu z mieszanym kamieniem, który znajduje się wewnątrz, tworząc różne kształty i motywy.

Przemysł poszedł jeszcze dalej i współczesne kosze gabionowe, dzięki innowacyjnym rozwiązaniom możemy wykorzystać do stawiania różnych konstrukcji. Wystarczy dodanie innych materiałów i możemy stworzyć wspaniałe donice, ławy a nawet stoły. W zasadzie nie ma już większych ograniczeń w ich wykorzystaniu, do tego stopnia, że powstają bardziej skomplikowane konstrukcje jak np. grill stacjonarny. My polecamy gabiony szczególnie przy nowoczesnej architekturze w kolorach szarości.