ZAKŁADANIE TRAWNIKÓW

Każdy właściciel ogrodu marzy o idealnym, gęstym i soczyście zielonym trawniku. Jednak zakładanie trawników to nie taka prosta sprawa, aby utrzymać zieloną murawę w doskonałym stanie potrzeba wiele pracy oraz fachowej wiedzy. Na tym właśnie etapie nasz zespół rusza z pomocą. Wystarczy, że podejmą Państwo decyzję o odnowie lub założeniu nowego trawnika a my zajmiemy się resztą.

Grunt to dobre przygotowanie!

Aby trawnik rósł zdrowo i odpowiednio się zakorzenił potrzebujemy dobrze przygotowanego podłoża. Jeżeli w ogrodzie mamy wątpliwej jakości glebę najlepszym rozwiązaniem jest jej wymiana na głębokość ok. 20cm. Nawożąc świeżej i żyznej gleby zapewnimy dobry start przyszłej murawie. Często zdarza się, że ziemia na działce jest w znacznej części gliniasta lub wręcz przeciwnie piaszczysta. Wówczas odpowiednio do sytuacji rozluźniamy ziemię piachem lub wzbogacamy kompostem oraz nawozami mineralnymi. Kiedy podłoże ma już właściwą strukturę oraz właściwości korzystne dla rozwoju trawnika należy teren dokładnie zniwelować oraz ubić walcem. Zwałowana powierzchnia gotowa jest do założenia trawnika.

Trawnik z siewu czy trawnik z rolki?

Oba rodzaje trawników wymagają takiego samego przygotowania podłoża, więc to ostateczny moment aby zdecydować o rodzaju jego wykonania.

Decydując się na trawnik z siewu należy wziąć pod uwagę dłuższy czas oczekiwania na efekt końcowy. Wysiane nasiona potrzebują około 1-2 tygodni na wzejście i kolejne tyle na zagęszczenie się oraz właściwe zakorzenienie. Aby ułatwić wzrost trawy warto wzbogacić glebę specjalnie dobranym długo działającym nawozem stosowanym „do siewu”. Kolejnym krokiem jest przykrycie nasion warstwą ziemi urodzajnej, która chroni przed ich wysychaniem i dodatkowo użyźnia. Istotne jest zabezpieczenie całości poprzez przykrycie białą agrowłókniną. Dzięki niej ptaki nie wydziobią nasion a teren zostanie delikatnie zacieniony co zapobiegnie poparzeniom wyrastających źdźbeł. Po tak kompleksowym przygotowaniu wystarczy już tylko regularnie całość nawadniać w odpowiednich dawkach. Przedstawione zabiegi są gwarancją na prawidłowy wzrost trawnika wykonanego za pomocą wysiewu nasion.

Dla zniecierpliwionych i oczekujących szybkiego efektu zielonego dywanu mamy inną propozycję – trawnik z rolki. Metoda ta pozwala cieszyć się gęstą zieloną trawą błyskawicznie, zaraz po rozwinięciu zrolowanych pasów darni. Tak jak w poprzednim wypadku warto zastosować nawóz, tym razem wspomagający ukorzenianie się trawy. Podstawą tego rozwiązania jest dobrej jakości darń z widocznym w przekroju systemem korzeniowym. Wyłożone „w cegiełkę” rolki muszą solidnie do siebie przylegać, tak aby trawa w miejscach łączeń nie wysychała. Należy również zwrócić uwagę by nie była zbyt naciągnięta, ponieważ podczas wyższych temperatur pas może się kurczyć pozostawiając przerwy między sąsiednimi rolkami. Po wyłożeniu całej powierzchni wałujemy trawnik aby korzenie w 100% przylegały do przygotowanego podłoża. Teraz pozostało tylko zlać trawnik wodą, powtarzać czynność codziennie i czekać aż trawa przyjmie się na dobre.