Podobno każdy mężczyzna powinien posadzić drzewo… My uważamy, że resztą prac związanych z zakładaniem ogrodu powinna zająć się firma ogrodnicza, niezależnie od tego czy jest to mały ogród, czy duży na kilka arów.
Profesjonalnie wykonany ogród z dbałością o każdy, nawet najmniejszy szczegół to podstawa długiego i beztroskiego korzystania z naszego „zielonego pokoju”. Uzyskanie takiego efektu wymaga sporo pracy i nie jest to bynajmniej samo posadzenie roślin czy założenie trawnika. Tworząc ogród należy pamiętać, że to również znacznie cięższe prace ziemne a nierzadko prace brukarskie i budowlane, w tym podłączenie instalacji automatycznego nawadniania czy oświetlenia. Zakładając każdy ogród dostarczamy Państwu sprawdzone, materiały najwyższej jakości, dlatego mamy pewność, że każdy wykonany ogród może być naszą wizytówką.
W zasadzie założenie ogrodu zawsze zaczyna się tak samo. Niezależnie od tego czy jest to zupełnie nowy projekt, czy uzupełnienie tylko części ogrodu jakimś nowym elementem. Zawsze prace zaczynamy od oczyszczenia terenu i przygotowania podłoża. W przypadku nowo zakładanego ogrodu po wstępnym oczyszczeniu, często również z przedmiotów, których zupełnie byśmy się nie spodziewali, ale także karczowaniu drzew czy krzewów przechodzimy do podłoża. Natomiast jeśli tylko uzupełniamy ogród o nowe elementy zazwyczaj jest to ściągnięcie darni i oczyszczenie ziemi. My jednak skupimy się na opisaniu prac w nowo zakładanych ogrodach. Przygotowanie podłoża wymaga wielu godzin niełatwej pracy, ponieważ zazwyczaj musimy pozbyć się starej darni czy nawet odłogu zrywając ją ręcznie lub maszynowo. Oczywiście pozostaje nam jeszcze kwestia korzeni i tego co jest w głąb ziemi, dlatego też wykonujemy orkę glebogryzarką, która spulchnia nam glebę na głębokość ok. 15cm. Oczyszczenie gleby z korzeni jest niezwykle ważne, gdyż pozostawienie ich wiąże się z ryzykiem wyrastania niechcianych chwastów oraz powstawaniem grzybni. Pozostało już tylko zniwelować teren i trochę go utwardzić najlepiej walcem ogrodowym. Nie jest koniecznym zrobienie tego w sposób perfekcyjny na tym etapie, ponieważ przed nami jeszcze dużo pracy i zmarnujemy włożony wysiłek. Po takich przygotowaniach możemy przejść do przyjemniejszych prac.
Kolejnym etapem, oczywiście w zależności od projektu najczęściej są prace brukarskie jak położenie ścieżek, podjazdów czy utwardzonych placów. Koniecznie należy pamiętać o zrobieniu przepustów, które w przyszłości posłużą nam jako „tunele” pod kable elektryczne czy rury służące do automatycznego nawadniania. Wszystkie prace brukarskie możemy wykonywać równocześnie z zakładaniem ogrodzenia, stawianiem murków oporowych, murowanych donic i innymi pracami murarskimi. Elementy te stanowią świetne odniesienie do wysokości i ułatwią nam perfekcyjną niwelację. Wyznaczamy wszystkie punkty i rysujemy na ziemi bieg wszelkich rabat jeśli wcześniej ich granica nie została wytyczona poprzez np. ułożenie kostki brukowej. Dobrym pomysłem jest użycie mąki, która nie wpływa negatywnie na glebę i jest widoczna na długo. Teraz powinniśmy rozprowadzić kable pod oświetlenie, gniazdka i wszystko co związane z elektryką oraz rury pod automatyczne nawadnianie. W zasadzie wykonaliśmy wszystkie najtrudniejsze prace związane z zakładaniem ogrodu. Jeśli w projekcie znajduje się mała architektura to najlepszy czas by się nią zająć, przydadzą się umiejętności techniczne. Zazwyczaj na tym etapie budujemy altany, drewutnie, grille stacjonarne, kratki na pnącza, pergole czy trejaże.
Mamy już niemal wszystko poza podstawą jaką są rośliny! Pamiętajcie Tuja to nie jedyne rozwiązanie na ograniczenie wzroku sąsiadów i przechodniów, warto w tej kwestii poradzić się architekta krajobrazu, który zna rośliny, ich wymagania a ponadto wie, które z nich znajdują się na rynku by nie musieć sprowadzać jednej sztuki np. z Holandii. Niestety i tu często zdarza się, że firma zajmująca się tylko projektowaniem, popełnia błędy. Naszym zdaniem, najlepiej jest skorzystać z firmy wykonującej zarówno projekty ogrodów jak i realizację ogrodów – Wrocław ma duży wybór. Zanim jednak wsadzimy pierwszą roślinę zastanówmy się nad położeniem agrowłókniny, która ograniczy przerost chwastów i uniemożliwi mieszanie się ściółki z glebą niezależnie od materiału jaki wykorzystamy czy to korę sosnową, czy grys/żwir, w każdym razie my polecamy jej zastosowanie. Mając już to wszystko przechodzimy do sadzenia roślin, najlepiej zaczynając od tych największych a kończąc na tzw. wypełniaczach – to chyba najprzyjemniejszy czas dla każdego ogrodnika. Kiedy już posadzimy wszystkie rośliny i rozprowadzimy linię kroplującą, możemy wyściółkować rabaty korą sosnową lub grysem czy żwirem. W zasadzie mamy już prawie komplet. Raz jeszcze, ale tym razem bardzo dokładnie niwelujmy teren pod trawnik a następnie utwardzamy go walcem ogrodowym. Należy zwrócić uwagę by teren nie był zbyt luźny, jeśli jednak tak się zdarzy powtórzmy czynność drugi a nawet trzeci raz. Na utwardzonym podłożu kładziemy trawę z rolki lub siejemy nasiona. Oba rozwiązania są dobre i żadnego nie faworyzujemy. Wybór zależy tylko od nas czy chcemy poczekać dłużej na efekt, czy oczekujemy go od razu. Niezależnie od wyboru nie powinniśmy korzystać z nowego trawnika jeszcze przez najbliższy miesiąc. O ile w przypadku trawnika z siewu jest to oczywiste, o tyle w przypadku trawnika z rolki już mniej a chodzi o to by rolki trawy mogły się dobrze zakorzenić. Jeśli zdecydujemy się na wysiew nasion radzimy przykryć je warstwą urodzajnej ziemi oraz użyć specjalnego nawozu do trawników z siewu, dodatkowo przykrywamy całość białą tkaniną, która uniemożliwi ptakom wydziobanie nasion.
Przedstawiona powyżej sytuacja nie musi powtórzyć się u Was, to tylko przykład i rada jak założyć ogród od podstaw by cieszył on nasze oczy i duszę na długie lata.
Dlaczego my?
- dbamy o szczegóły, każdy ogród jest naszą wizytówką
- kompleksowo realizujemy cały ogród
- dostarczamy materiały najlepszej jakości
- udzielamy gwarancji na wykonane prace
- stosujemy najnowsze rozwiązania
Zakres prac
- nasadzenia drzew, krzewów i bylin
- trawniki z siewu i z rolki
- prace ziemne
- orka glebogryzarką
- ogrodzenia
- gabiony
- mała architektura
- tarasy
- prace brukarskie
- montaż oświetlenia ogrodowego
- automatyczne nawadnianie
- renowacja istniejących ogrodów
- oczka wodne i stawy
- nadzór autorski