Projektowanie

Taras dwupoziomowy

Projekt przedstawionego ogrodu kształtował się już od pierwszego spotkania na działce, kiedy właściciele opowiedzieli o swoich oczekiwaniach i pomysłach, a w międzyczasie pokazali wystrój domu. Styl w jakim utrzymane jest wnętrze to bardzo ważna kwestia dla architekta krajobrazu, ponieważ pomaga nakreślić, w którym kierunku kształtować ogród. Na podstawie zebranych informacji powstał projekt ogrodu nowoczesnego, opartego na liniach geometrycznych, które w wyraźny sposób określają podział przestrzeni. Podstawą kompozycji są prostokąty i kwadraty, które wyznaczają powierzchnie trawnika, rabat oraz miejsc wypoczynku. Swoim kształtem uwagę przyciągają strefy rekreacji wytyczone w dwóch prostokątach. Szutrowy plac znajdujący się bliżej tarasu przeznaczony jest pod palenisko z wygodnymi meblami ogrodowymi, drugi to miejsce placu zabaw dla dzieci.

Ogród nowoczesny z zasady cechuje się stosunkowo prostą i czytelną kompozycją oraz rozmieszczeniem poszczególnych stref użytkowych. Jednak przede wszystkim stawia na funkcjonalność. Nie ma tutaj zbędnych elementów, które mogłyby utrudniać korzystanie z danego miejsca na rzecz jego atrakcyjności. Logiczny układ ścieżek, duży, drewniany, dwupoziomowy taras z szerokimi schodami prowadzącymi do ogrodu zapewniają poczucie wygody i komfortu. Taras znajduje się wyżej niż pozostała część ogrodu, dostosowany został do poziomu wyjścia z budynku. Z prawej strony otoczony jest długą, wąską donicą, która zapewnia poczucie bezpieczeństwa i chroni przed ewentualnym upadkiem podczas zabaw na tarasie. Donica ta obsadzona jest formowanymi w prostopadłościany bukszpanami naprzemiennie z niskimi trawami ozdobnymi oraz delikatnymi bylinami i roślinami cebulowymi.

Projekt ogrodu nowoczesnego kolor traktuje jako element kompozycji, w tym przypadku jest on biały, tak jak elewacja budynku. W takim właśnie kolorze zaprojektowana została pierwsza donica wokół tarasu oraz druga, znajdująca się na końcu ogrodu, ale dobrze widoczna z tarasu. Wprowadzenie małej architektury w formie donic jako powtarzającego się motywu mocno podnosi wartość estetyczną w ogrodzie oraz ciekawie różnicuje poziomy terenu. Barwa biała powtarza się także w kwiatach bylin, krzewinek i krzewów, co nadaje poczucie ładu i spokoju, a przy okazji dobrze rozjaśnia przestrzeń.

Obowiązkowym elementem, który koniecznie miał się pojawić w ogrodzie są donice na zioła. Posadzenie ziół na wyższym poziomie jest bardzo praktycznym i wygodnym rozwiązaniem. Białe, eleganckie donice dobrze kontrastują z żywą zielenią, w ten właśnie sposób elementy użytkowe często stają się również dekoracją.

Część frontowa ogrodu jest prosta w formie, a główną jej powierzchnię zajmuje układ komunikacyjny – podjazd oraz ścieżki. Geometryczny kształt nawierzchni oraz dobrana kolorystyka podkreślają nowoczesną bryłę budynku oraz zapowiadają nowoczesny charakter ogrodu ukrytego za domem. W opisanej części dobór gatunkowy opiera się głównie na roślinach zimozielonych, ale główną rolę gra tutaj akcent w postaci formowanej sosny. Jest on kwintesencją pomysłu na cały ogród, gdzie większość roślin ma być uformowana na kształt brył geometrycznych.

Dane projektu:

  • Lokalizacja:

         Wilkszyn

  • Powierzchnia ogrodu:

          739 m2

  • Powierzchnia trawnika:

          223 m2

  • Powierzchnia rabat:

          254 m2

  • Zaprojektowane rośliny:

          612 szt.

  • Taras:

          46 m2

Projekt ogrodu na bazie łuków

Projektowany ogród znajduje się w okolicy Wrocławia z malowniczym widokiem na pola i łąki z dala od zgiełku miasta. Takie warunki w naturalny sposób sprzyjają wypoczynkowi w ciszy i spokoju, po bardzo aktywnym dniu. Właściciele zgodnie uznali, że odpowiadają im kształty naturalne. Wobec takich oczekiwań aranżacja ogrodu oparta została na bazie okręgów i półokręgów, co z pewnością przyciąga wzrok każdego kto tylko przekracza granicę posesji. Oryginalne kształty rabat oraz trawnika same w sobie są ciekawym i estetycznym rozwiązaniem, a dodatkowo sprawiają, że pielęgnacja ogrodu jest znacznie łatwiejsza. Praktyczne rozwiązania są podstawą dobrego projektu zieleni, w szczególności dla dużych działek (w tym przypadku niemal 3.000 m2), gdzie prac pielęgnacyjnych wcale nie jest mało.

Teren w ogrodzie zaprojektowany jest na różnych wysokościach, co wynika z ukształtowania terenu, ale także z upodobań właścicieli. Pagórki wprowadzają poczucie głębi, dzięki czemu kompozycja staje się jeszcze bardziej wyrazista. Na wyższym poziomie znajduje się ścieżka prowadząca do domu, z której widzimy ogród z nieco innej, niecodziennej perspektywy. Na skarpach po obu stronach ścieżki zaprojektowano bogatą w różnorodność roślinność, głównie opartą na gatunkach zimozielonych. Kolejnym punktem podniesionym ponad teren ogrodu jest półokrągła rabata  w pobliżu wejścia do budynku. Rabata uformowana jest w formie skarpy porośniętej jałowcami okalającej jodłę rosnącą w centrum półokręgu. Przedstawiona kompozycja jest mocnym akcentem w ogrodzie.

Projekt ogrodu uwzględnia potrzeby również młodych użytkowników – dzieci. Miejsce do zabawy jest punktem obowiązkowym, tym razem marzeniem do spełnienia był „tor saneczkowy”. Wysoki pagórek przewidziany w części frontowej ogrodu latem i wiosną pełni funkcję łąki kwietnej, a zimą staje się miejscem szaleństw na śniegu.

W celu podkreślenia różnych wysokości wprowadzonych do ogrodu, koncepcja zakłada nie tylko podwyższenia terenu w kilku miejscach, ale również jego obniżenie w innych. Tak właśnie w strefie wypoczynkowej znajduje się część terenu poniżej poziomu 0, a w niej dwa okręgi: jeden przeznaczony pod trampolinę lub basen, drugi jest miejscem relaksu na hamaku lub w wygodnym fotelu. Podczas spotkań z rodziną czy przyjaciółmi miejsce to może posłużyć za plac pod grilla. W tylnej części ogrodu znajdziemy strefę użytkową, w której główną rolę odgrywa rabata z krzewami owocowymi, a w głębi schowany jest warzywnik. Zagajnik z owocami powstał z myślą o dzieciach i dostarczać ma nie tylko witamin oraz wrażeń smakowych, ale również spełniać funkcję edukacyjną.

Projekt ogrodu ma wyraźny charakter, układ jest prosty i czytelny a rośliny najczęściej ułożone są w większe grupy, aby odpowiednio oddać skalę ogrodu. Dobór gatunków opiera się na niewymagających roślinach kwitnących na przemian przez cały sezon. Trawy ozdobne są łącznikiem między ogrodem a otaczającym krajobrazem pól i łąk, a przy okazji nadają lekkości całej kompozycji.

Dane projektu:

  • Lokalizacja:

         okolice Wrocławia

  • Powierzchnia ogrodu:

          2.786 m2

  • Powierzchnia trawnika:

          920 m2

  • Powierzchnia rabat:

          1.509 m2

  • Zaprojektowane rośliny:

          945 szt.

  • Taras:

          18 m2

Ogród śródziemnomorski

Śródziemnomorski ogród pachnący aromatycznymi: lawendą, jaśminem i ziołami stał się inspiracją do projektu przydomowego ogrodu z nowoczesną bryłą budynku. Niezawodnym rozwiązaniem takiego połączenia jest dobór roślin charakterystycznych dla ogrodów śródziemnomorskich oraz geometryczna forma przestrzeni. Prosty układ trawnika, ścieżek i rabat podkreśla spójność całej kompozycji z kubaturą domu zapewniając odbiorcy poczucie ładu i estetyki, co jest niezwykle istotne w sztuce projektowania ogrodów. Budynek umieszczony jest centralnie na prostokątnym terenie działki tak, że dzieli ją na dwie części – pierwszą frontową i drugą wypoczynkową, na tyłach domu.

Od frontu zaprojektowane zostały nasadzenia o charakterze reprezentacyjnym, dumnie zdobiące wejście na posesję. Ścieżkę prowadzącą do drzwi wejściowych oraz podjazd do garażu zaproponowano z jasnej kostki płukanej, której struktura wyglądem przypomina naturalny kamień a dodatkowo swą barwą rozświetla przestrzeń. Podtrzymując stylizację opartą na materiałach kamiennych, w projekcie pojawiły się również elementy takie jak donice czy grill stacjonarny, bazujące na konstrukcji gabionu, wypełnionego tłuczniem granitowym. Jedna z donic umiejscowiona z przodu, wzbogacona została oliwnikiem wąskolistnym o wyraźnie srebrnym zabarwieniu. Jest to ważny akcent w aranżacji widzianej nie tylko z ogrodu ale również z dużego, narożnego okna jadalni. Skąpane w słońcu swobodne zestawienia niskich traw ozdobnych przeplatane z bogato kwitnącymi bylinami z pewnością przywołają wakacyjne wspomnienia z południa Europy, a przy tym umilą czas posiłku.

W części wypoczynkowej połączonej z tarasem znajdziemy miejsce bardzo wyczekiwane przez właściciela, grill stacjonarny. Konstrukcja grilla nawiązuje do wcześniej omówionej donicy, dzięki czemu w ogrodzie pojawi się niezwykle elegancki i funkcjonalny grill gabionowy. Z takim wyposażeniem i niemałym tarasem imprezy towarzyskie nie będą wyzwaniem dla organizatorów. Z kolei marzeniem właścicielki było miejsce przeznaczone wyłącznie na uprawę ziół, którymi sama będzie się opiekować. Dbając o wygodę podczas pracy oraz nowoczesny design, zielnik także zaprojektowany został w gabionowych donicach. Są one różnej wysokości dzięki czemu kompozycja nabiera dynamiki i jest ważnym akcentem architektonicznym. Spójności dodają okalające taras dwie donice w kształcie litery „L”. Tak uporządkowana przestrzeń z jasno wytyczonym układem zanurzona została w stylizacji ogrodów śródziemnomorskich. Grupy obłędnie pachnącej lawendy wypełniające przestrzeń wokół tarasu wprowadzają letni i niepowtarzalny nastrój, a wygodne meble wypoczynkowe zapewniają poczucie komfortu podczas wypoczynku.

Swoboda i intymność to jedne z ważniejszych kwestii jakie należy wziąć pod uwagę podczas projektowania ogrodu. W tym przypadku działka graniczy z drogą, więc koniecznym było osłonięcie się od mało atrakcyjnego widoku oraz spojrzeń przechodniów. Dbając o nowoczesną, ale i prostą formę ogrodu, pojawił się pomysł ogrodzenia gabionowego przeplatanego w kilku miejscach stalowymi przęsłami. Wypełnienie szarym tłuczniem granitowym stanowi neutralne i stylowe tło dla nasadzeń. Rozmieszczony rytmicznie wzdłuż ogrodzenia grabowy żywopłot, będzie soczyście zielonym ekranem optycznym ożywiającym tę część ogrodu. Drzewa z kulistymi lub swobodnymi koronami stanowią kurtynę zasłaniającą od niechcianego widoku w wyższych partiach. Bukszpanowe, formowane bryły, strzeliste jałowce przypominające południowe cyprysy czy drewniane, białe kratki na pnącza porośnięte pachnącym jaśminem naszym zdaniem wspaniale nawiązują do śródziemnomorskich inspiracji.

Dane projektu:

  • Lokalizacja:

         Wrocław

  • Powierzchnia ogrodu:

          456m2

  • Powierzchnia trawnika:

          163m2

  • Powierzchnia rabat:

          187m2

  • Zaprojektowane rośliny:

          543szt.

  • Taras:

          20m2

Ogród dla każdego

Duży ogród o powierzchni przekraczającej 1200m2, położony nieopodal lasu w spokojnej miejscowości pod Wrocławiem. Takie zlecenie otrzymaliśmy od inwestora, który marzył o miejscu, gdzie wraz z rodziną wypocznie i miło spędzi czas w otoczeniu naturalnej zieleni. Zgodnie z wytycznymi podział przestrzeni oparty został na luźnych i swobodnych kształtach, dzięki czemu ogród jeszcze lepiej współgra z otaczającym go leśnym krajobrazem.

Poszczególne strefy użytkownika zostały rozmieszczone tak, aby maksymalnie ułatwić korzystanie z poszczególnych elementów. Część rekreacyjna stworzona z myślą o dzieciach widoczna jest z budynku przez duże okno tarasowe co znacznie ułatwia pogodzenie domowych obowiązków z doglądaniem pociech. Znajduje się tutaj duży plac zabaw wypełniony żwirem płukanym o niewielkiej frakcji świetnie spełniającym rolę bezpiecznej, naturalnej i estetycznej nawierzchni. Zaprojektowane zostały takie elementy zabawowe jak trampolina, huśtawka ze zjeżdżalnią oraz z piaskownica. Miejsca jest na tyle dużo, że zmieszczą się inne zabawki w zależności od potrzeb dzieci w danym momencie np. przenośna kuchenka czy stolik z krzesełkami. W bliskim sąsiedztwie przewidziany jest mini sad z jabłonią, wiśniami oraz krzewami owocowymi – borówki, maliny, truskawki, których smaczne owoce z pewnością skuszą małych użytkowników do zabawy na świeżym powietrzu. Strefa gospodarcza z domkiem narzędziowym przesłonięta będzie winogronem pnącym się po ścianie konstrukcji, co dobrze komponuje się z sąsiadującym sadem. Część wypoczynkowa zwykle jest tą najbardziej wyczekiwaną, dlatego zajmuje znaczną część w ogrodzie. Altana umiejscowiona w cieniu brzóz pozwala zarówno na spokojny wypoczynek z książką w ręku jak i na gwarne spotkania w gronie przyjaciół. W pobliżu uwzględniono miejsce na grilla, który uświetni czas relaksu. Strefą aktywnego wypoczynku możemy określić dużą powierzchnię trawnika, gdzie z pewnością wystarczy miejsca na gry i zabawy terenowe. Trawnik pełni również funkcję reprezentacyjną w połączeniu z obsadzonymi rabatami w tle. Front ogrodu zdobić będą eleganckie i okazałe różaneczniki.

Projekt koncepcyjny uwzględnia wykorzystanie drzew rosnących na działce, które stanowić będą bazę roślinną ogrodu. Zaprojektowane są dodatkowe drzewa  liściaste oraz duże krzewy iglaste tak, aby stosunek większych roślin do mniejszych był odpowiedni. Duże zespoły jednogatunkowych bylin, nadają odpowiednich proporcji poszczególnym elementom aranżacji. Grupy te powtarzane w kilku miejscach w ogrodzie stanowią wspaniały rytm oraz czynią przestrzeń uporządkowaną, a co za tym idzie bardziej przyjazną człowiekowi. Projekt ogrodu opiera się na wykorzystaniu naturalnych materiałów, tak więc otoczaki znalezione w ogrodzie, w nim pozostaną. Rabaty wypełni zmieszana drobna i średnia kora sosnowa oraz grys kamienny „Biała Marianna”. Warto się wspomóc w pracach przy ogrodzie, zatem zaprojektowany został system automatycznego nawadniania, który nie tylko oszczędzi wodę, ale i czas domowników. Jest to doskonałe rozwiązanie podczas wyjazdów na urlop i ułatwia późniejszą pielęgnację ogrodu a w dzisiejszych czasach wydaje się wręcz być elementem obowiązkowym, szczególnie przy tak dużej powierzchni trawnika i rabat.

Dane projektu:

  • Lokalizacja:

         okolice Wrocławia

  • Powierzchnia ogrodu:

         1221 m2

  • Powierzchnia trawnika:

         368 m2

  • Powierzchnia rabat:

         573 m2

  • Zaprojektowane rośliny:

         668 szt.

  • Taras:

         52 m2

Jak inaczej zagospodarować 50m2

Ogród w zabudowie szeregowej to nie lada wyzwanie – sąsiedzi z każdej strony, często niewiele miejsca ale wiele funkcji do spełnienia. Nie mogło być inaczej i w tym przypadku. Dodatkowo czekało nas dość nietypowe zadanie, w ogrodzie miało być jak najmniej kwiatów i liści. Dobór gatunkowy oparty został więc na roślinach iglastych oraz trawach ozdobnych, których urokiem można cieszyć się przez cały rok, a przy tym wysoko rosnące gatunki przy ogrodzeniu zapewniają prywatność i swobodę. Mimo ograniczenia ilości kwitnących bylin, możemy spotkać w nim wiele barw, ogród nie jest monotonny a wręcz nabrał elegancji. Dominującym kolorem jest oczywiście soczysta zieleń w duecie z klasycznym połączeniem bieli i czerni. Wybór tych barw był narzucony wystrojem wnętrza domu, w tym salonu, z którego wychodzi się do ogrodu. Jest on przedłużeniem domu – kolejnym pokojem, dlatego też został utrzymany we wspomnianej stylistyce. Z myślą o komforcie użytkowników na tarasie pojawiły się wygodne kanapy oraz stół z krzesłami. Zadbaliśmy również o miejsce do leżakowania, które było marzeniem klienta. Znajduje się ono w trawniku, osłoniętym szumiącymi miskantami, gdzie można oderwać się od codziennych spraw korzystając z uroków słonecznej pogody. Wypoczynkowi sprzyjają także swobodne linie panujące w ogrodzie a szczególną uwagę przyciąga pas wysokich traw biegnący niemal przez całą długość ogrodu przecinając trawnik oraz rabatę.

Ogród pod świerkiem

Projektowany ogród to niewielki teren przed domem jednorodzinnym, który pełni funkcję reprezentacyjną. Jego powierzchnia podzielona jest na dwie nierówne części chodnikiem oraz schodami prowadzącymi do domu. Najważniejszymi zadaniami jakie wyznaczyliśmy sobie w tym ogrodzie to umowne połączenie obu tych części, nawiązanie do nowoczesnego, drewnianego zadaszenia tarasu, wykorzystanie otoczaków zgromadzonych przez właścicieli oraz dostosowanie nowych nasadzeń do rosnącego tam świerka, który zdominował niemal całą przestrzeń. Uwzględniając wszystkie te cele stworzyliśmy projekt oparty na połączeniu prostych oraz swobodnych kształtów. Ogród został podzielony na powierzchnie pokryte szarym i białym grysem. Kolory oczywiście nie są przypadkowe, szarość komponuje się z chodnikiem czy poręczami schodów a biel znajdziemy w górnej części elewacji budynku. Geometryczny podział tych płaszczyzn wyznaczają proste, drewniane belki nawiązujące do pergoli nad tarasem. Dla przełamania tego formalnego układu wykorzystaliśmy wspomniane otoczaki tworząc z nich swobodne kompozycje na kształt suchego potoku. Ten ciekawy element dodaje charakteru oraz świeżości całemu założeniu łącząc przy tym obie części ogrodu. Dobry projekt cechuje się tym, że roślinność współgra z resztą kompozycji, tak i w tym przypadku rozmieszczenie części roślin naśladuje swobodne ułożenie otoczaków, część z nich to nasadzenia liniowe prowadzone wzdłuż drewnianych belek. Jak widać dialog na temat, przenikania się naturalnych i sztywnych, zdominowanych przez człowieka kształtów odbywa się na wielu płaszczyznach, dzięki czemu ogród staje się pełnowymiarowy i znacznie wzbogacony.

Ogród wśród traw

Teren niewielki, jednak z wielkim potencjałem i naturalnym sąsiedztwem. Tak można określić działkę, którą powierzono nam do zaprojektowania. Projekt ogrodu został podporządkowany zasadom geometrii, gdzie kształty rabat oraz ścieżki ściśle nawiązują do bryły budynku, takie rozwiązanie jest najkorzystniejsze dla małej, wąskiej przestrzeni. Prosta kompozycja oraz rytm nasadzeń wprowadzają ład i porządek, gdzie wszystko jest przemyślane i ma swoje miejsce. W ogrodzie królują trawy ozdobne, które oprócz swej zwiewności i niewątpliwemu urokowi, nawiązują do dzikich łąk zza ogrodzenia, dzięki czemu ogród optycznie się powiększa a jego granica jest bardziej subtelna. Wyniesione rabaty nie tylko eksponują nasadzenia, ale również urozmaicają ogród oraz są dopełnieniem kompozycji wokół stacjonarnego grilla. Grill został zaprojektowany w strefie rekreacyjnej nieopodal tarasu, tak aby bez problemu połączyć wypoczynek w gronie znajomych z możliwością przyrządzenia kulinarnych przysmaków. Podczas wypoczynku na tarasie zwracają na siebie uwagę pionowe, drewniane belki różnej wysokości dopełnieniem, których są barwne nasadzenia przełamujące ich masywność. Taki układ pojawia się w ogrodzie w dwóch miejscach, ale różni się doborem roślin dzięki czemu każdy zakątek jest niepowtarzalny. Kolejne oblicze ogrodu ujawnia się po zmroku, kiedy otulone subtelnym światłem rośliny oraz rzeźby prezentują swoje atrybuty, które niekoniecznie są widoczne w ciągu dnia. Nastrojowy klimat odpowiednio oświetlonego ogrodu po zmroku zachęca do dłuższego korzystania z jego uroków w ciepłe letnie wieczory.

Obecnie z niecierpliwością czekamy na potwierdzenie terminu i rozpoczęcie prac związanych z realizacją.