Informacja o realizacji

Projekt przedstawionego ogrodu kształtował się już od pierwszego spotkania na działce, kiedy właściciele opowiedzieli o swoich oczekiwaniach i pomysłach, a w międzyczasie pokazali wystrój domu. Styl w jakim utrzymane jest wnętrze to bardzo ważna kwestia dla architekta krajobrazu, ponieważ pomaga nakreślić, w którym kierunku kształtować ogród. Na podstawie zebranych informacji powstał projekt ogrodu nowoczesnego, opartego na liniach geometrycznych, które w wyraźny sposób określają podział przestrzeni. Podstawą kompozycji są prostokąty i kwadraty, które wyznaczają powierzchnie trawnika, rabat oraz miejsc wypoczynku. Swoim kształtem uwagę przyciągają strefy rekreacji wytyczone w dwóch prostokątach. Szutrowy plac znajdujący się bliżej tarasu przeznaczony jest pod palenisko z wygodnymi meblami ogrodowymi, drugi to miejsce placu zabaw dla dzieci.

Ogród nowoczesny z zasady cechuje się stosunkowo prostą i czytelną kompozycją oraz rozmieszczeniem poszczególnych stref użytkowych. Jednak przede wszystkim stawia na funkcjonalność. Nie ma tutaj zbędnych elementów, które mogłyby utrudniać korzystanie z danego miejsca na rzecz jego atrakcyjności. Logiczny układ ścieżek, duży, drewniany, dwupoziomowy taras z szerokimi schodami prowadzącymi do ogrodu zapewniają poczucie wygody i komfortu. Taras znajduje się wyżej niż pozostała część ogrodu, dostosowany został do poziomu wyjścia z budynku. Z prawej strony otoczony jest długą, wąską donicą, która zapewnia poczucie bezpieczeństwa i chroni przed ewentualnym upadkiem podczas zabaw na tarasie. Donica ta obsadzona jest formowanymi w prostopadłościany bukszpanami naprzemiennie z niskimi trawami ozdobnymi oraz delikatnymi bylinami i roślinami cebulowymi.

Projekt ogrodu nowoczesnego kolor traktuje jako element kompozycji, w tym przypadku jest on biały, tak jak elewacja budynku. W takim właśnie kolorze zaprojektowana została pierwsza donica wokół tarasu oraz druga, znajdująca się na końcu ogrodu, ale dobrze widoczna z tarasu. Wprowadzenie małej architektury w formie donic jako powtarzającego się motywu mocno podnosi wartość estetyczną w ogrodzie oraz ciekawie różnicuje poziomy terenu. Barwa biała powtarza się także w kwiatach bylin, krzewinek i krzewów, co nadaje poczucie ładu i spokoju, a przy okazji dobrze rozjaśnia przestrzeń.

Obowiązkowym elementem, który koniecznie miał się pojawić w ogrodzie są donice na zioła. Posadzenie ziół na wyższym poziomie jest bardzo praktycznym i wygodnym rozwiązaniem. Białe, eleganckie donice dobrze kontrastują z żywą zielenią, w ten właśnie sposób elementy użytkowe często stają się również dekoracją.

Część frontowa ogrodu jest prosta w formie, a główną jej powierzchnię zajmuje układ komunikacyjny – podjazd oraz ścieżki. Geometryczny kształt nawierzchni oraz dobrana kolorystyka podkreślają nowoczesną bryłę budynku oraz zapowiadają nowoczesny charakter ogrodu ukrytego za domem. W opisanej części dobór gatunkowy opiera się głównie na roślinach zimozielonych, ale główną rolę gra tutaj akcent w postaci formowanej sosny. Jest on kwintesencją pomysłu na cały ogród, gdzie większość roślin ma być uformowana na kształt brył geometrycznych.

Dane projektu:

  • Lokalizacja:

         Wilkszyn

  • Powierzchnia ogrodu:

          739 m2

  • Powierzchnia trawnika:

          223 m2

  • Powierzchnia rabat:

          254 m2

  • Zaprojektowane rośliny:

          612 szt.

  • Taras:

          46 m2