Informacja o realizacji

Śródziemnomorski ogród pachnący aromatycznymi: lawendą, jaśminem i ziołami stał się inspiracją do projektu przydomowego ogrodu z nowoczesną bryłą budynku. Niezawodnym rozwiązaniem takiego połączenia jest dobór roślin charakterystycznych dla ogrodów śródziemnomorskich oraz geometryczna forma przestrzeni. Prosty układ trawnika, ścieżek i rabat podkreśla spójność całej kompozycji z kubaturą domu zapewniając odbiorcy poczucie ładu i estetyki, co jest niezwykle istotne w sztuce projektowania ogrodów. Budynek umieszczony jest centralnie na prostokątnym terenie działki tak, że dzieli ją na dwie części – pierwszą frontową i drugą wypoczynkową, na tyłach domu.

Od frontu zaprojektowane zostały nasadzenia o charakterze reprezentacyjnym, dumnie zdobiące wejście na posesję. Ścieżkę prowadzącą do drzwi wejściowych oraz podjazd do garażu zaproponowano z jasnej kostki płukanej, której struktura wyglądem przypomina naturalny kamień a dodatkowo swą barwą rozświetla przestrzeń. Podtrzymując stylizację opartą na materiałach kamiennych, w projekcie pojawiły się również elementy takie jak donice czy grill stacjonarny, bazujące na konstrukcji gabionu, wypełnionego tłuczniem granitowym. Jedna z donic umiejscowiona z przodu, wzbogacona została oliwnikiem wąskolistnym o wyraźnie srebrnym zabarwieniu. Jest to ważny akcent w aranżacji widzianej nie tylko z ogrodu ale również z dużego, narożnego okna jadalni. Skąpane w słońcu swobodne zestawienia niskich traw ozdobnych przeplatane z bogato kwitnącymi bylinami z pewnością przywołają wakacyjne wspomnienia z południa Europy, a przy tym umilą czas posiłku.

W części wypoczynkowej połączonej z tarasem znajdziemy miejsce bardzo wyczekiwane przez właściciela, grill stacjonarny. Konstrukcja grilla nawiązuje do wcześniej omówionej donicy, dzięki czemu w ogrodzie pojawi się niezwykle elegancki i funkcjonalny grill gabionowy. Z takim wyposażeniem i niemałym tarasem imprezy towarzyskie nie będą wyzwaniem dla organizatorów. Z kolei marzeniem właścicielki było miejsce przeznaczone wyłącznie na uprawę ziół, którymi sama będzie się opiekować. Dbając o wygodę podczas pracy oraz nowoczesny design, zielnik także zaprojektowany został w gabionowych donicach. Są one różnej wysokości dzięki czemu kompozycja nabiera dynamiki i jest ważnym akcentem architektonicznym. Spójności dodają okalające taras dwie donice w kształcie litery „L”. Tak uporządkowana przestrzeń z jasno wytyczonym układem zanurzona została w stylizacji ogrodów śródziemnomorskich. Grupy obłędnie pachnącej lawendy wypełniające przestrzeń wokół tarasu wprowadzają letni i niepowtarzalny nastrój, a wygodne meble wypoczynkowe zapewniają poczucie komfortu podczas wypoczynku.

Swoboda i intymność to jedne z ważniejszych kwestii jakie należy wziąć pod uwagę podczas projektowania ogrodu. W tym przypadku działka graniczy z drogą, więc koniecznym było osłonięcie się od mało atrakcyjnego widoku oraz spojrzeń przechodniów. Dbając o nowoczesną, ale i prostą formę ogrodu, pojawił się pomysł ogrodzenia gabionowego przeplatanego w kilku miejscach stalowymi przęsłami. Wypełnienie szarym tłuczniem granitowym stanowi neutralne i stylowe tło dla nasadzeń. Rozmieszczony rytmicznie wzdłuż ogrodzenia grabowy żywopłot, będzie soczyście zielonym ekranem optycznym ożywiającym tę część ogrodu. Drzewa z kulistymi lub swobodnymi koronami stanowią kurtynę zasłaniającą od niechcianego widoku w wyższych partiach. Bukszpanowe, formowane bryły, strzeliste jałowce przypominające południowe cyprysy czy drewniane, białe kratki na pnącza porośnięte pachnącym jaśminem naszym zdaniem wspaniale nawiązują do śródziemnomorskich inspiracji.

Dane projektu:

  • Lokalizacja:

         Wrocław

  • Powierzchnia ogrodu:

          456m2

  • Powierzchnia trawnika:

          163m2

  • Powierzchnia rabat:

          187m2

  • Zaprojektowane rośliny:

          543szt.

  • Taras:

          20m2