Informacja o realizacji

Duży ogród o powierzchni przekraczającej 1200m2, położony nieopodal lasu w spokojnej miejscowości pod Wrocławiem. Takie zlecenie otrzymaliśmy od inwestora, który marzył o miejscu, gdzie wraz z rodziną wypocznie i miło spędzi czas w otoczeniu naturalnej zieleni. Zgodnie z wytycznymi podział przestrzeni oparty został na luźnych i swobodnych kształtach, dzięki czemu ogród jeszcze lepiej współgra z otaczającym go leśnym krajobrazem.

Poszczególne strefy użytkownika zostały rozmieszczone tak, aby maksymalnie ułatwić korzystanie z poszczególnych elementów. Część rekreacyjna stworzona z myślą o dzieciach widoczna jest z budynku przez duże okno tarasowe co znacznie ułatwia pogodzenie domowych obowiązków z doglądaniem pociech. Znajduje się tutaj duży plac zabaw wypełniony żwirem płukanym o niewielkiej frakcji świetnie spełniającym rolę bezpiecznej, naturalnej i estetycznej nawierzchni. Zaprojektowane zostały takie elementy zabawowe jak trampolina, huśtawka ze zjeżdżalnią oraz z piaskownica. Miejsca jest na tyle dużo, że zmieszczą się inne zabawki w zależności od potrzeb dzieci w danym momencie np. przenośna kuchenka czy stolik z krzesełkami. W bliskim sąsiedztwie przewidziany jest mini sad z jabłonią, wiśniami oraz krzewami owocowymi – borówki, maliny, truskawki, których smaczne owoce z pewnością skuszą małych użytkowników do zabawy na świeżym powietrzu. Strefa gospodarcza z domkiem narzędziowym przesłonięta będzie winogronem pnącym się po ścianie konstrukcji, co dobrze komponuje się z sąsiadującym sadem. Część wypoczynkowa zwykle jest tą najbardziej wyczekiwaną, dlatego zajmuje znaczną część w ogrodzie. Altana umiejscowiona w cieniu brzóz pozwala zarówno na spokojny wypoczynek z książką w ręku jak i na gwarne spotkania w gronie przyjaciół. W pobliżu uwzględniono miejsce na grilla, który uświetni czas relaksu. Strefą aktywnego wypoczynku możemy określić dużą powierzchnię trawnika, gdzie z pewnością wystarczy miejsca na gry i zabawy terenowe. Trawnik pełni również funkcję reprezentacyjną w połączeniu z obsadzonymi rabatami w tle. Front ogrodu zdobić będą eleganckie i okazałe różaneczniki.

Projekt koncepcyjny uwzględnia wykorzystanie drzew rosnących na działce, które stanowić będą bazę roślinną ogrodu. Zaprojektowane są dodatkowe drzewa  liściaste oraz duże krzewy iglaste tak, aby stosunek większych roślin do mniejszych był odpowiedni. Duże zespoły jednogatunkowych bylin, nadają odpowiednich proporcji poszczególnym elementom aranżacji. Grupy te powtarzane w kilku miejscach w ogrodzie stanowią wspaniały rytm oraz czynią przestrzeń uporządkowaną, a co za tym idzie bardziej przyjazną człowiekowi. Projekt ogrodu opiera się na wykorzystaniu naturalnych materiałów, tak więc otoczaki znalezione w ogrodzie, w nim pozostaną. Rabaty wypełni zmieszana drobna i średnia kora sosnowa oraz grys kamienny „Biała Marianna”. Warto się wspomóc w pracach przy ogrodzie, zatem zaprojektowany został system automatycznego nawadniania, który nie tylko oszczędzi wodę, ale i czas domowników. Jest to doskonałe rozwiązanie podczas wyjazdów na urlop i ułatwia późniejszą pielęgnację ogrodu a w dzisiejszych czasach wydaje się wręcz być elementem obowiązkowym, szczególnie przy tak dużej powierzchni trawnika i rabat.

Dane projektu:

  • Lokalizacja:

         okolice Wrocławia

  • Powierzchnia ogrodu:

         1221 m2

  • Powierzchnia trawnika:

         368 m2

  • Powierzchnia rabat:

         573 m2

  • Zaprojektowane rośliny:

         668 szt.

  • Taras:

         52 m2