Informacja o realizacji

Projektowany ogród znajduje się w okolicy Wrocławia z malowniczym widokiem na pola i łąki z dala od zgiełku miasta. Takie warunki w naturalny sposób sprzyjają wypoczynkowi w ciszy i spokoju, po bardzo aktywnym dniu. Właściciele zgodnie uznali, że odpowiadają im kształty naturalne. Wobec takich oczekiwań aranżacja ogrodu oparta została na bazie okręgów i półokręgów, co z pewnością przyciąga wzrok każdego kto tylko przekracza granicę posesji. Oryginalne kształty rabat oraz trawnika same w sobie są ciekawym i estetycznym rozwiązaniem, a dodatkowo sprawiają, że pielęgnacja ogrodu jest znacznie łatwiejsza. Praktyczne rozwiązania są podstawą dobrego projektu zieleni, w szczególności dla dużych działek (w tym przypadku niemal 3.000 m2), gdzie prac pielęgnacyjnych wcale nie jest mało.

Teren w ogrodzie zaprojektowany jest na różnych wysokościach, co wynika z ukształtowania terenu, ale także z upodobań właścicieli. Pagórki wprowadzają poczucie głębi, dzięki czemu kompozycja staje się jeszcze bardziej wyrazista. Na wyższym poziomie znajduje się ścieżka prowadząca do domu, z której widzimy ogród z nieco innej, niecodziennej perspektywy. Na skarpach po obu stronach ścieżki zaprojektowano bogatą w różnorodność roślinność, głównie opartą na gatunkach zimozielonych. Kolejnym punktem podniesionym ponad teren ogrodu jest półokrągła rabata  w pobliżu wejścia do budynku. Rabata uformowana jest w formie skarpy porośniętej jałowcami okalającej jodłę rosnącą w centrum półokręgu. Przedstawiona kompozycja jest mocnym akcentem w ogrodzie.

Projekt ogrodu uwzględnia potrzeby również młodych użytkowników – dzieci. Miejsce do zabawy jest punktem obowiązkowym, tym razem marzeniem do spełnienia był „tor saneczkowy”. Wysoki pagórek przewidziany w części frontowej ogrodu latem i wiosną pełni funkcję łąki kwietnej, a zimą staje się miejscem szaleństw na śniegu.

W celu podkreślenia różnych wysokości wprowadzonych do ogrodu, koncepcja zakłada nie tylko podwyższenia terenu w kilku miejscach, ale również jego obniżenie w innych. Tak właśnie w strefie wypoczynkowej znajduje się część terenu poniżej poziomu 0, a w niej dwa okręgi: jeden przeznaczony pod trampolinę lub basen, drugi jest miejscem relaksu na hamaku lub w wygodnym fotelu. Podczas spotkań z rodziną czy przyjaciółmi miejsce to może posłużyć za plac pod grilla. W tylnej części ogrodu znajdziemy strefę użytkową, w której główną rolę odgrywa rabata z krzewami owocowymi, a w głębi schowany jest warzywnik. Zagajnik z owocami powstał z myślą o dzieciach i dostarczać ma nie tylko witamin oraz wrażeń smakowych, ale również spełniać funkcję edukacyjną.

Projekt ogrodu ma wyraźny charakter, układ jest prosty i czytelny a rośliny najczęściej ułożone są w większe grupy, aby odpowiednio oddać skalę ogrodu. Dobór gatunków opiera się na niewymagających roślinach kwitnących na przemian przez cały sezon. Trawy ozdobne są łącznikiem między ogrodem a otaczającym krajobrazem pól i łąk, a przy okazji nadają lekkości całej kompozycji.

Dane projektu:

  • Lokalizacja:

         okolice Wrocławia

  • Powierzchnia ogrodu:

          2.786 m2

  • Powierzchnia trawnika:

          920 m2

  • Powierzchnia rabat:

          1.509 m2

  • Zaprojektowane rośliny:

          945 szt.

  • Taras:

          18 m2